Vícerozměrné statistické metody - detail zprávy #558
Vliv demografických faktorů na postoje k institucionální důvěře
Pavla Růžičková, 13. 04. 2025
Data: European Social Survey European Research Infrastructure: CRONOS2 Wave 4 edition 1.0, ESS ERIC, www.doi.org/10.21338/cron2w4e01
V práci se vyskytuje: MANOVA
Udělená slovní hodnocení
- Silné stránky: Výborná práce s daty z mezinárodního výzkumu CRONOS2, robustní vzorek (N > 6000). Metodologicky čistá MANOVA s následnými ANOVAMI a vizualizacemi rozdílů. Interpretace vlivu věku, pohlaví, finanční situace a vzdělání na důvěru v instituce. Využity boxploty a statistiky, přehledná prezentace. Limity: Výsledky jsou převážně deskriptivní, chybí hlubší interpretace psychologických důsledků či návrh intervence. Efekty jsou často mírné – to je reflektováno, ale mohlo být doplněno o alternativní vysvětlen
- Pěkně zpracovaná analýza na velkém vzorku s důrazem na vizualizaci výsledků. Užitečný úvod do využití MANOVY v sociálních vědách.
- Skvělá práce! :) Datový zdroj je jasně identifikovaný a relevantní, s uvedeným počtem respondentů. Proměnné jsou dobře popsány, včetně jejich kódování. Použitá metoda (MANOVA) je vhodná vzhledem k počtu závislých i nezávislých proměnných. Statistické výstupy jsou správně interpretované, včetně Wilksovy lambdy a ANOVA výsledků. Oceňuji i grafické znázornění.
- Velmi obsáhlé a podrobné, je vidět, že si s tím autor/ka pohrála :)
- Důvěra k jednotlivým institucím mi nepřijde jako zobecnitelný shluk testovatelný MANOVOU. Myslím, že se do důvěry institucím silně promítá vztah jednotlivých proměnných specificky k nim.