Vícerozměrné statistické metody - detail zprávy #482
Vztah psychologického skóre, věku a pohlaví k užívání konopí
Alua Torgayeva, 20. 03. 2025
Data: Sebeposuzovací škála závislosti na konopí, Eliášek A., projekt v rámci předmětu Psychometrika 1
V práci se vyskytuje: Log. regreseJiné
Udělená slovní hodnocení
- Velmi dobře provedené analýzy, které jsou promyšlené a správně interpretované.
- Téma je relevantní a autor pracuje s reálnými daty. Využitá metoda (binární logistická regrese) je správně aplikována, proměnné jsou dobře vybrané a korelační matice vhodně uvedena. Interpretace klíčových výsledků (psychologické skóre jako nejsilnější prediktor) je přesná a výklad je věcně korektní. Text ale postrádá vizualizace, které by mohly přispět k lepšímu porozumění. Výsledky nejsou podpořeny ukazateli predikční síly (např. ROC/AUC), a analýza zůstává v základní rovině – chybí rozšíření o interakce nebo hlubší diskuze. Jazykově je text přijatelný, ale působí místy jako "poznámky z výstupu". Didakticky přehledné, ale bez přidané výukové hodnoty.
- Oceňuji teoretické zakotvení, ale v textu zcela chybí řádné citace, a to i v situacích, kdy autor/ka přímo uvádí takové informace, které je naprosto nutné podložit zdroji (např. „Osoby s vyšší mírou impulzivity či nízkou seberegulací mohou být náchylnější k užívání psychoaktivních látek"). Z hlediska práce s daty vlastně přemýšlím, na co se v případě toho psychologického skóre ptáme. Psychologické skóre je zde konstruováno tak, že kopíruje diagnostická kritéria závislosti dle MKN a současně tedy měří jejich aktuální přítomnost u daného jedince. Ptáme se tedy, nakolik skutečnost, zda člověk v současné době vykazuje kritéria závislosti na kanabinoidech, ovlivňuje to, zda kanabinoidy aktuálně užívá. Jestli to chápu správně, tak se mi to zdá trochu jako tautologie. Kromě toho to psychologické skóre není tak úplně čistě psychologické, neboť některá kritéria závislosti jsou i fyzická (např. odvykací stav, vzestup tolerance). V kontextu toho je závěrečné tvrzení „Tato analýza ukázala, že psychologické faktory mohou být důležitější než demografické proměnné při vysvětlování užívání konopí" poněkud zavádějící. Nechtěla jsem být příliš kritická, omlouvám se. Je to určitě zajímavé téma k diskuzi. Oceňuji dodržení formální úpravy textu atp.
- Vhodně zvolená regresní analýza, výborně vysvětlené psychologické pozadí, velmi srozumitelná.
- Hezká práce, líbí se mi, že je všechno stručně vysvětleno.
- Použití logistické regrese v této práci je velmi vhodné a přináší relevantní výsledky. Text je dobře napsaný a strukturovaný, avšak grafy by mohly být vizuálně propracovanější. Práce má vysokou odbornou hodnotu a je přehledně zpracovaná, ale vizualizace by mohly být ještě vylepšeny.