Vícerozměrné statistické metody - detail zprávy #462
Závislost na cvičení: Jakou roli hrají osobnostní rysy a životní styl?
Andrea Vitásková, 14. 03. 2025
Data: Škála závislosti na cvičení - Markéta Pilná, Jana Ernekerová, Michaela Hloušková, Adéla Konečná & Klára Onallah
V práci se vyskytuje: EFA/PCA
Udělená slovní hodnocení
- chybí mi zde zarovnání textu do bloku v úvodu a závěru bych uvítala odbornější teoretické ukotvení nebo alespoň zdroje ke stávajícímu ukotvení oceňuji porovnání výsledků s jinými výzkumy chybí mi komentář, odkud data jsou výsledky nejsou příliš originální, ale jsou zajímavé
- Zpráva hezky vysvětluje postup, interpretuje výsledky grafů.
- Autor představuje zajímavé a aktuální téma. Práce je hezky členěna. Co mi chybí, je ozdrojování teoretického úvodu a vysvětlení, odkud jsme data vzali a co to bylo za dotazník.
- Tato práce se mi jeví jako kvalitní, obsahuje robustní metodologii a přináší důležité poznatky. Z hlediska struktury a srozumitelnosti je logicky členěná, avšak po grafické stránce by mohla být zpracovaná lépe, pro snadnější orientaci. Z metodologického hlediska je využití hlavní komponentové analýzy (PCA) vhodným přístupem pro identifikaci faktorů ovlivňujících závislost na cvičení. Závěry nabízejí užitečné poznatky pro psychology, terapeuty a trenéry, což zvyšuje přínos práce. Prostor pro zlepšení vidím interpretaci výsledků PCA, které jsou prezentovány poměrně stručně. Doplnění konkrétních příkladů, jak se jednotlivé faktory projevují v praxi, by bylo též užitečné.
- Práce mě oslovila, hlavně díky použití PCA, které pomohlo vyzdvihnout klíčové vzorce v datech, a vizualizacím, které usnadnily pochopení výsledků. Oceňuji systematický přístup a propojení s předchozími studiemi, stejně jako zmínění omezení, jako je subjektivita odpovědí a průřezovost dat. Mrzí mě ale, že práce není více propojena s praktickými dopady a nezaměřuje se na faktory jako psychické zdraví, které by poskytly širší kontext. Celkově je ale dobře zpracovaná a má potenciál pro další výzkum.