Vícerozměrné statistické metody - detail zprávy #459
ROC analýza a stanovení cut-off skóre u Škály tendence k imposter syndromu
Tereza Svejkovská, 12. 03. 2025
Data: Škála tendence k imposter syndromu, Svejkovská a kol., projekt v rámci předmětu Psychometrika 1
V práci se vyskytuje: ROC
Udělená slovní hodnocení
- Ačkoliv je metoda aplikována správně a výpočty detailně provedeny, problémem je slabá prediktivní síla škály, na což sama zpráva správně upozorňuje. Navíc, dichotomizace cílové proměnné podle příslušnosti k rizikovým skupinám místo objektivního klinického kritéria působí metodologicky sporně. Interpretace výsledků je realistická, ale potenciál škály je zatím pouze orientační. Zpráva má hodnotu spíše jako pilotní výzkum s návrhem na další rozvoj.
- Propracovaný teoretický rámec, u kterého dává smysl aplikovat cut-off skór. Dobré využití validace z původních dat. Dobře interpretuje výsledky, leč na aplikované metodě nelze vymyslet nic přespříliš originálního.
- Analýza našla vhodnou hranici skóre pro nejlepší pro rozpoznání imposter syndromu. I když test není úplně přesný, může sloužit jako základ pro další výzkum a vylepšení měřící metody. Zpráva je dobře strukturovaná a má didaktický přínos.
- V tabulce jsou uvedeny hodnoty pro různé cut-off skóry, přičemž je správně vypočítáno, že cut-off skór 42 poskytuje nejlepší rovnováhu mezi senzitivou (48 %) a specificitou (71 %), což odpovídá nejvyšší hodnotě Youdenova indexu (0,18). Přestože je statistika I zmíněna jako vhodná pro nižší cut-off skóry (16–20), je poukázáno na jejich nízkou specificitu, která omezuje praktickou použitelnost. ROC křivka je správně interpretována. Bylo uvedeno, že její tvar neukazuje na vysokou efektivitu testu, což odpovídá nízkým hodnotám senzitivity a specificity. Hodnoty pro senzitivitu a specificitu jsou obecně velmi nízké, což naznačuje omezenou efektivitu měřicího nástroje. To by mohlo být například více zdůrazněno v závěru. Statistika I by mohla být podrobněji vysvětlena ve vztahu k praktické aplikaci výsledků.